Safir Tema

Anka Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu klavuzda Anka Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1.Adım: Tema Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kullanabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

Otomatik Demo İçerik Kurulumu

Eğer yeni bir wordpress kurulumu yapmış ve sitenizi birebir demodaki hale getirmek istiyorsanız temada dahili olarak gelen “Tek Tıkla Demo Kurulumu” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

DİKKAT: Bu işlem sonrası tüm yazı, sayfa ve ayarlarınız silinecektir.

Bu işlemi yapabilmek için admin panelde bulunan Görünüm->Safir Demo İçerik menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları okuyarak butona tıklayın. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika içinde bitecektir. İşlem sırasında sayfayı kapatmayınız.

2.Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 5 adet menü desteğine sahiptir. Bunlar; mobil menü, üst menü, ana menü, footer menü 1 ve footer menü 2 olarak sıralanır. Ek olarak Safir Özel Menü bileşenine atayabilmek için ekstra menü de tanımlayabilirsiniz.

Bu menüleri düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin. İlk kurulumda bu menüler sizin için otomatik olarak oluşturulacaktır. Sizin yapmanız gereken her bir menüde görmek istediğiniz elemanları eklemek olacak.

Açılır/İkonlu Menü Nasıl Oluşturulur?

Temanızın ana menüsü açılır menü desteklidir. Ayrıca üst menü, anamenü, mobil menü ve footer 1 menüsü ikon desteklidir. Bu menülere ikonlu elemanların nasıl ekleneceğini öğrenmek için farklı bir temamıza ait aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz, işlemler aynıdır:

3. Adım: Safirpanel Ayarlarının Yapılması

Safirpaneldeki ilgili açıklamalara ek olarak aşağıdaki püf noktalarını da dikkate alınız:

Script Ayarları: Sitenize herhangi bir kod eklemeniz gerektiğinde tema dosyalarına müdahale etmenize gerek kalmadan Safirpaneldeki Script Ayarları bölümüne ilgili kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Google Analytics kodunuzu da buradan ekleyebilirsiniz.

Resim Ayarları: Sitenizde bulunan resimleri yönetebileceğiniz alandır. Burada resimler için dilerseniz öne çıkan görsel dilerseniz özel alan kullanabilirsiniz. Aynı yerde Timthumb’u aktifleştirebilir ve resim kırpmayı ayarlayabilirsiniz.

Diğer Ayarlar: Safirpanelde bulunan diğer ayarları (profil ayarları, renk tercihi vs.) kendinize göre yapınız.

4.Adım: Eklentilerin Kurulması

Anka Wordpress Teması belirli bir eklentiyi zorunlu olarak yüklemenizi gerektirmez. Bununla birlikte aşağıdaki eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

Tema ile birlikte aşağıdaki eklentilerden istediklerinizi kullanabilirsiniz:

All in One SEO Pack Eklentisi: Daha gelişmiş SEO ayarları için bu veya benzer eklentileri kullanabilirisiniz. 

WP-Postviews Eklentisi: Temanızda eklentisiz bir hit sayfa sistemi bulunmakla birlikte, eğer isterseniz daha gelişmiş olan bu eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklenti kurulu ise hit bilgileri eklentiden alınacak ve en çok okunan yazılar gibi bölümler ona göre gösterilecektir.

Autoptimize  Eklentisi: Sitenizdeki html, css ve js kodlarını sıkıştırarak Google Page Speed puanınızı ve site hızınızı arttırır. Eğer tek tıkla demo içerik kurduysanız bu eklenti de otomatik olarak yüklenecektir.

Contact Form 7: İletişim sayfası kullanacaksanız sayfadaki formu oluşturmak için en çok terich edilen iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7 veya alternatif bir iletişim formu eklentisini yükleyebilirsiniz.

Cache Eklentisi: Temanızda dahili bir cache bulunmaktadır. Yüksek hitlerde bu sistem yetersiz gelirse site hızınızı arttırmak amacıyla WP Super Cache, WP Fastest Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız, sorun olmaması açısından Cache eklentisini en son kurabilirsiniz. Varolan bir siteye kurulum yapıyorsanız ve cache eklentiniz zaten varsa, tüm ayarlar bittiğinde mevcut önbelleği temizlemenizde fayda olacaktır.

Varolan bir sitede temayı kullanacak iseniz, artık ihtiyacınız olmayan eklentileri pasif etmenizin site hızına olumlu etkisi olacaktır.

5.Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanız bileşen destekli olup, anasayfayı istediğiniz gibi oluşturabilir, farklı sayfa türlerinde farklı sidebarlar kullanabilirsiniz.

Alt sayfalardaki sidebarlar alanlarını boş bırakırsanız, Sidebar-Genel‘e eklemiş olduğunuz bileşenler gösterilecektir. Örneğin Sidebar – Tekil Sayfa’nın içi boş ise tekil sayfalarda Sidebar-Genel sidebarı gösterilecektir. Tüm tema bileşenlerini istediğiniz sidebarda kullanabilirsiniz.

Anasayfa (Mobil) sidebar alanına mobil sayfanızda çıkacak bileşenleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede çok karmaşık olmayan daha sade bir mobil site oluşturabilirsiniz. Eğer bu sidebarın içini boş bırakırsanız mobilde de masaüstü anasayfası gösterilecektir.

6. Adım: İçeriklerin Girilmesi

Wordpress normal yazı ekleme sayfasından içeriklerinizi girebilirsiniz, temada bunlara ek olarak şu özel alanlar bulunmaktadır:

Bu alanlarda; manşet ve geniş slider bileşenlerinde gösterilecek konular için özel resim ataması yapabilirsiniz. Ayrıca safirpanelden belirlediğiniz galeri tipinden farklı bir galeri tipi kullanmak isterseniz galeri tipini de yazıya özel olarak buradan değiştirebilirsiniz. Yazının devamında galeri oluşturma ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

İçeriklerde ve galerilerde tarih formatını değiştirmek veya saat bilgisi de göstermek/gizlemek için Wordpress genel ayarlara gelin ve tarih saat ayarları bölümünde bu alanlar istediğiniz gibi değiştirin. Demodaki seçenekler şu şekildedir:

Ana Manşet Kullanımı

Ana manşet bileşenini birden çok varyasyonla kullanabilirsiniz:

  1. Kullanım: Slider ve sağında reklam/html: Bunun için görünüm->bileşenlere giderek ana manşeti “geniş sidebara” ekleyin ve ayarları bileşen içinden yapın.
  2. Kullanım: Tam genişlikte slider: Bunun için görünüm->bileşenlere giderek ana manşeti “geniş sidebara” ekleyin ve ayarlardan sağ grubu pasif edin.
  3. Kullanım: Solda ana manşet ve sağda başka bileşen: Bunun için görünüm->bileşenlere giderek ana manşeti geniş sidebar yerine “sol sidebara” ekleyin ve “sağ sidebara” istediğiniz diğer bileşeni ekleyin.

Ek Açıklama: Temayı Farklı bir Dilde Kullanma

Eğer sitenizi Türkçe dışında bir dilde kullanmak istiyorsanız admin panelde genel ayarlardan site dilini o dile çevirmeniz gerekiyor. Temada İngilizce dili için dahili po/mo dosyaları bulunmaktadır. Diğer diller için https://poedit.net/ adresinden temin edeceğiniz PoEdit programı ile çeviri yapabilirsiniz. Bununla ilgili nette çokça döküman bulabilirsiniz.

Site dilini İngilizce’ye çevirdiğinizde temada hava durumu ve döviz gibi yerel alanlar dışındaki tüm bölümleri İngilizce olarak kullanabileceksiniz.

Eğer isterseniz site dilini farklı, admin panel dilini farklı da kullanabilirsiniz. Bunun için admin panelde Ayarlar->Genel bölümünde site dilini, profil bölümünde ise admin dilini seçmeniz gerekiyor.

Ek Açıklama: Wordpress Galerisi ile Foto Galeri Oluşturma

Herhangi yazı veya sayfaya fotoğraf galerisi ekleyebilirsiniz. Bunun için farklı bir temamıza ait aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz, işlemler aynıdır:

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Temayı etkinleştirmeden önce “Canlı Önizleme” seçeneğini kullanarak sorun olup olmayacağını önceden görebilirsiniz.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz.  Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa müşteri panelinizdeki teknik destek kısmından bize ulaşabilirsiniz.