Safir Tema
2024 Kurban Bayramı Kampanyası!
Kampanya Bitimine Kalan Süre: 10 gün, 13 saat, 35 dakika

Poyraz Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu klavuzda Poyraz Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1.Adım: Tema Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kullanabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

Otomatik Demo İçerik Kurulumu

Eğer yeni bir wordpress kurulumu yapmış ve sitenizi birebir demodaki hale getirmek istiyorsanız temada dahili olarak gelen “Tek Tıkla Demo Kurulumu” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

DİKKAT: Bu işlem sonrası tüm yazı, sayfa ve ayarlarınız silinecektir.

Bu işlemi yapabilmek için admin panelde bulunan Görünüm->Safir Demo İçerik menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları okuyarak butona tıklayın. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika içinde bitecektir. İşlem sırasında sayfayı kapatmayınız.

2.Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 5 adet menü desteğine sahiptir. Bunlar; üstmenü, anamenü, mobil menü, footer menü1 ve footer menü 2 olarak sıralanır.

Bu menüleri düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin.

İlk kurulumda bu menüler sizin için otomatik olarak oluşturulacaktır. Sizin yapmanız gereken her bir menüde görmek istediğiniz elemanları eklemek olacak.

Açılır Menü Nasıl Oluşturulur?

Temanızın anamenüsü açılır menü desteklidir. Açılır menü ve ikonlu menü ayarları için aşağıdaki linkteki videoyu izleyebilirsiniz:

Metinsiz ve Sadece İkonlu Menü Elemanı Nasıl Oluşturulur?

Demoda anamenüde göreceğiniz Üyelik gibi özel biçimli menü elemanı eklemek için Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin ve sağ üstte bulunan Ekran Tercihleri bölümünden CSS Sınıfları’nı aktif edin:

Ardından ilgili menü elemanına gelerek bu elemana CSS Sınıfı olarak metinsiz değerini girin:

Footer Menü’ye Nasıl Başlık Eklenir?

Footerda bulunan ilk menüde bir başlık yer almaktadır. Bu başlık otomatik olarak menüye verdiğiniz ismi almaktadır:

3. Adım: Safirpanel Ayarlarının Yapılması

Safirpaneldeki ilgili açıklamalara ek olarak aşağıdaki püf noktalarını da dikkate alınız:

Script Ayarları: Sitenize herhangi bir kod eklemeniz gerektiğinde tema dosyalarına müdahale etmenize gerek kalmadan Safirpaneldeki Script Ayarları bölümüne ilgili kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Google Analytics kodunuzu da buradan ekleyebilirsiniz.

Resim Ayarları: Sitenizde bulunan resimleri yönetebileceğiniz alandır. Burada resimler için dilerseniz öne çıkan görsel dilerseniz özel alan kullanabilirsiniz.

Kategori Ayarları: Temadaki ilgili fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için kategori eşleştirmelerini buradan yapınız.

Üye Profil Ayarları: Üye Profil alanı ile ilgili sayfa seçimlerini buradan yapınız. Bu sayfalar temayı ilk yüklediğinizde sizin için otomatik olarak oluşturulacak ve safirpanelde seçili hale gelecektir.

Diğer Ayarlar: Safirpanelde bulunan diğer ayarları (reklam ayarları, renk tercihi vs.) kendinize göre yapınız.

4.Adım: Eklentilerin Kurulması

Poyraz Wordpress Teması belirli bir eklentiyi zorunlu olarak yüklemenizi gerektirmez. Bununla birlikte aşağıdaki eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

All in One SEO Pack Eklentisi: Gelişmiş SEO ayarları için bu veya benzer eklentileri kullanmanızda fayda vardır.

WP-Postviews Eklentisi: Temanızda eklentisiz bir hit sayfa sistemi bulunmakla birlikte, eğer isterseniz daha gelişmiş olan bu eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklenti kurulu ise hit bilgileri eklentiden alınacak ve en çok okunan yazılar gibi bölümler ona göre gösterilecektir.

Cache Eklentisi: Temanızda dahili bir cache bulunmaktadır. Yüksek hitlerde bu sistem yetersiz gelirse site hızınızı arttırmak amacıyla WP Super Cache, WP Fastest Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız, sorun olmaması açısından Cache eklentisini en son kurabilirsiniz. Varolan bir siteye kurulum yapıyorsanız ve cache eklentiniz zaten varsa, tüm ayarlar bittiğinde mevcut önbelleği temizlemenizde fayda olacaktır.

Varolan bir sitede temayı kullanacak iseniz, artık ihtiyacınız olmayan eklentileri pasif etmenizin site hızına olumlu etkisi olacaktır.

5.Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanız bileşen destekli olup, anasayfayı istediğiniz gibi oluşturabilir, farklı sayfa türlerinde farklı sidebarlar kullanabilirsiniz. Temadaki bileşen alanları:

Eğer diğer yan sidebar alanlarını boş bırakırsanız, Sidebar – Genel‘e eklemiş oldunuz bileşenler gösterilecektir. Örneğin Sidebar – Tekil Sayfa’nın içi boş ise tekil sayfalarda Sidebar – Genel sidebarı gösterilecektir.

Sidebar – Mobil, mobil sayfanızda gösterilecek bileşenleri içerir. Eğer bu sidebarı boş bırakırsanız masaüstü anasayfasındaki bileşenler mobilde de gösterilir.

Anasayfadaki bileşen yerleşimini https://safirtema.com/tanitim/poyraz/bilesen-yerlesimi.jpg adresinden inceleyebilirsiniz.

6.Adım: Üyelik İşlemleri

Sitenizde kullanıcılar üye olarak içerik ekleyebilirler. Bunun için sisteminizde üyelik alımı aktif olmalıdır. Bunu wordpress genel ayarlarından aktif etmelisiniz:

Üyelerin eklediği içeriklerin otomatik yayınlanması, onaya tabi olması vs gibi ayarlar için Safirpanelde bulunan Üyelik sekmesinden ayarlarınızı yapınız.

Üye olan kullanıcıların profil, içerik ekleme, düzenleme  gibi ayarlar için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:

7.Adım: Diğer Ayarlar

Geniş Slider Bileşeni için resim ekleme:

Geniş sliderda gösterilecek geniş resmi yazı ekleme/düzenleme sayfasının altındaki şu alandan ekleyebilirsiniz:

Bu resmin genişliği en az 1170px olmalıdır. Düzgün bir görünüm için o alandaki yazılara ait resimleri standart olarak hep aynı boyutta giriniz. Resim yükseklik değerini bileşen içinden değiştirebilirsiniz.

Foto Galeri Oluşturma:

Temanızda 2 tür galeri sistemi bulunmaktadır. Bunlar standart wordpress galerisi (Tip 2) ve modern galeridir (Tip 1). Bu ayarı Safirpanel’in Tekil Sayfa sekmesinde bulabilirsiniz. Oradaki ayara ek olarak özel olarak bazı yazıların farklı tipte galeriye sahip olmasını da yazı ekleme/düzenleme sayfasının altındaki şu bölümden seçebilirsiniz:

Her iki durumda da yazılara galeri eklemelisiniz. Nasıl eklenebileceğini öğrenmek için şu videoyu izleyebilirsiniz:

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Eğer yüklü değilse sunucu firmanızdan yüklemelerini isteyebilirsiniz. Temayı etkinleştirmeden önce “Canlı Önizleme” seçeneğini kullanarak sorun olup olmayacağını önceden görebilirsiniz.

3) Sitede astroloji/hava durumu/döviz/namaz vakitleri/puan durumu çalışmıyor?

Sunucunuzdan uzak site bağlantısını aktif etmesini isteyiniz.

4) Siteme nasıl video ekleyebilirim?

Bunun en ideal yöntemi videonuzu Youtube gibi bir video sitesine yükleyerek sitenize embed kodu ile eklemektir.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz. Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa müşteri panelinizdeki teknik destek kısmından bize ulaşabilirsiniz.