Safir Kurumsal Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu kılavuzda Safir Kurumsal Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1. Adım: Tema Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kurabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

Otomatik Demo İçerik Kurulumu

Eğer yeni bir wordpress kurulumu yapmış ve sitenizi birebir demodaki hale getirmek istiyorsanız temada dahili olarak gelen “Tek Tıkla Demo Kurulumu” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

DİKKAT: Bu işlem sonrası tüm yazı, sayfa ve ayarlarınız silinecektir.

Bu işlemi yapabilmek için admin panelde bulunan Görünüm->Safir Demo İçerik menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları okuyarak butona tıklayın. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika içinde bitecektir. İşlem sırasında sayfayı kapatmayınız.

2.Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 3 adet menü desteğine sahiptir. Bunlar; ana menü, slider altındaki menü ve alt menü olarak sıralanır.

Bu menüleri düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin.

İlk kurulumda bu menüler sizin için otomatik olarak oluşturulacaktır. Sizin yapmanız gereken her bir menüde görmek istediğiniz elemanları eklemek olacak.

Açılır Menü Nasıl Oluşturulur?

Temanızın anamenüsü açılır menü desteklidir.

Açılır menü oluşturabilmek için eklemiş olduğunuz elemanı (alt menü olmasını istediğinizi) hafifçe sağa doğru sürükleyerek üst resimdeki görüntüyü elde edin.

Anamenü ve Slider Altındaki Menüye Nasıl İkon Ekleyebilirim?

Menüler sayfasında iken, ekranın sağ üstünde bulunan Ekran Tercihleri butonuna tıklayarak CSS Sınıfları seçeneğini etkin hale getirin.

Daha sonra hangi elemanda hangi ikon görünsün istiyorsanız bunu CSS Sınıfları bölümüne yazınız.

Slider altındaki menü için kısa bir tanım yazısı da ekleyebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz ikonlar:

3. Adım: Safirpanel Ayarlarının Yapılması

Safirpaneldeki ilgili açıklamalara ek olarak aşağıdaki püf noktalarını da dikkate alınız:

Script Ayarları: Sitenize herhangi bir kod eklemeniz gerektiğinde tema dosyalarına müdahale etmenize gerek kalmadan Safirpaneldeki Script Ayarları bölümüne ilgili kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Google Analytics kodunuzu da buradan ekleyebilirsiniz.

Resim Ayarları: Sitenizde bulunan resimleri yönetebileceğiniz alandır. Burada resimler için dilerseniz öne çıkan görsel dilerseniz özel alan kullanabilirsiniz. Ayrıca resim en/boy oranını buradan ayarlayabilirsiniz.

Diğer Ayarlar: Safirpanelde bulunan diğer ayarları (iletişim sayfası, renk tercihi vs.) kendinize göre yapınız.

4.Adım: Eklentilerin Kurulması

Tema sliderında kullanına Revolution Slider eklentisini kurunuz. Eklenti ayarlarına gelerek kendi sliderınızı oluşturunuz. Slierın alias bilgisi anasayfa olmalıdır:

Farklı bir alias’a sahip slider kullanmak istiyorsanız home.php dosyasından bu alanı değiştirmelisiniz.

Revolution Slider eklentisi ile ilgili İngilizce bir döküman linkini de tema paketinde bulabilirsiniz. Ayrıca demo slider da zip olarak eklenmiştir. Deneme amaçlı bu sliderı import edebilirsiniz.

İletişim sayfasındaki formu kullanabilmek için Contact Form 7 eklentisini kurunuz. Demodaki form kodları size metin belgesi olarak verilmiştir. Tema paketinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, zorunlu olmamakla birlikte aşağıdaki eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

All in One SEO Pack Eklentisi: Daha gelişmiş SEO ayarları için bu veya benzer eklentileri kullanabilirisiniz.

WP-Postviews Eklentisi: Temanızda eklentisiz bir hit sayfa sistemi bulunmakla birlikte, eğer isterseniz daha gelişmiş olan bu eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklenti kurulu ise hit bilgileri eklentiden alınacak ve en çok okunan yazılar gibi bölümler ona göre gösterilecektir.

Cache Eklentisi: Temanızda dahili bir cache bulunmaktadır. Yüksek hitlerde bu sistem yetersiz gelirse site hızınızı arttırmak amacıyla WP Super Cache, WP Fastest Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız, sorun olmaması açısından Cache eklentisini en son kurabilirsiniz. Varolan bir siteye kurulum yapıyorsanız ve cache eklentiniz zaten varsa, tüm ayarlar bittiğinde mevcut önbelleği temizlemenizde fayda olacaktır.

Taxonomy Terms Order: Eğer resimli kategoriler bileşenini kullanıyorsanız oradaki kategorileri sıralamak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Varolan bir sitede temayı kullanacak iseniz, artık ihtiyacınız olmayan eklentileri pasif etmenizin site hızına olumlu etkisi olacaktır.

5.Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanız bileşen destekli olup, anasayfayı istediğiniz gibi oluşturabilir, farklı sayfa türlerinde farklı sidebarlar kullanabilirsiniz. Temadaki bileşen alanları:

Eğer ürünler, tekil sayfa, kategori veya sayfa sidebarlarını boş bırakırsanız, Sidebar-Genel‘e eklemiş oldunuz bileşenler gösterilecektir.

Ek Açıklama: Wordpress Galerisi ile Foto Galeri Oluşturma

Temanızda 2 adet galeri oluşturma seçeneği bulunmaktadır. Ek olarak Linksiz Galeri sayfa şablonuna sahip sayfalarda eklenen galerilerin linki pasif edilecektir (Referanslar sayfası gibi).  Diğer iki galeri arasındaki en önemli fark aşağıdaki listede bulunan 5.maddedir.

Herhangi bir kategorideki yazıya fotoğraf galerisi ekleyebilirsiniz. Bunun için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz:

  1. Wordpress’in yazı ekleme sayfasında iken Ortam Ekle düğmesine tıklayınız.
  2. Yükle linkine tıklayarak, fotogaleride kullanmak istediğiniz resimlerin tümünü birden bilgisayarınızdan seçiniz.
  3. Resimlerin hepsi yüklendikten sonra, aynı yerde solda bulunan Galeri Oluştur linkine tıklayınız. Bu linke tıklayınca sağ altta beliren Yeni galeri oluştur düğmesine basınız.
  4. Karşınıza gelen sayfanın sağ kısmında galeri ayarlarını göreceksiniz.
  5. Burada önemli olan nokta, Bağlantı seçeneğidir. Burada ek sayfası seçeneğini seçerseniz resimler ayrı bir sayfada sayfa numaralı olarak açılacaktır. Ortam Dosyası seçeneğini seçerseniz resimler tıklandığında Lightbox ile açılacaktır. Bunun için herhangi bir eklenti kurmanıza gerek yok.
  6. Sütunlar ve karışık sıra seçeneklerini de seçtikten sonra Galeri ekle düğmesine basarak işlemi sonlandırınız.

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken beyaz sayfa/hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Eğer yüklü değilse sunucu firmanızdan yüklemelerini isteyebilirsiniz. Temayı etkinleştirmeden önce “Canlı Önizleme” seçeneğini kullanarak sorun olup olmayacağını önceden görebilirsiniz.

3) Siteme nasıl video ekleyebilirim?

Sitenize video eklemenin en yaygın yolu video paylaşım sitelerinden embed kodu alarak eklemektir. Bunun yanı sıra çeşitli eklentiler ile kendi sunucunuzdan da video ekleyebilirsiniz. Video player boyutu sayfa boyutundan büyükse otomatik olarak küçültülecektir.

4) Anasayfada Slider neden görünmüyor?

Eklediğiniz sliderın “alias” değerinde anasayfa yazdığına emin olunuz.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz. Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa müşteri panelinizdeki teknik destek kısmından bize ulaşabilirsiniz.