Safir Tema

Safir Kurumsal Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu kılavuzda Safir Kurumsal Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1. Adım: Tema Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kullanabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

Otomatik Demo İçerik Kurulumu

Eğer yeni bir Wordpress kurulumu yapmış ve sitenizi birebir demodaki hale getirmek istiyorsanız temada dahili olarak gelen “Tek Tıkla Demo Kurulumu” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

DİKKAT: Bu işlem sonrası tüm yazı, sayfa ve diğer tüm ayar/içerikleriniz silinecektir.

Bu işlemi yapabilmek için admin panelde bulunan Safirpanel → Safir Demo İçerik menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları okuyarak butona tıklayın. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika içinde bitecektir. İşlem sırasında sayfayı kapatmayınız.

2.Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 4 adet menü desteğine sahiptir. Bunlar; ana menü, mobil menü, slider altındaki menü ve alt menü olarak sıralanır.

Bu menüleri düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin.

İlk kurulumda bu menüler sizin için otomatik olarak oluşturulacaktır. Sizin yapmanız gereken her bir menüde görmek istediğiniz elemanları eklemek olacak.

Açılır/İkonlu/Açıklamalı Menü Nasıl Oluşturulur?

Temanızın anamenüsü açılır menü desteklidir. Açılır menü ve ikonlu menüler içeren hakkımızda bileşeni ve slider altındaki menüye nasıl ikonlu ve açıklamalı elemanlar ekleneceğini öğrenmek için başka bir temamıza ait aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. İşlemler aynıdır.

NOT: Temanın v2 versiyonundan itibaren ikonları CSS ile eklemek yerine doğrudan ikon seçimi alanından kolayca ikon ekleyebilirsiniz.

3. Adım: Safirpanel Ayarlarının Yapılması

Safirpaneldeki ilgili açıklamalara ek olarak aşağıdaki püf noktalarını da dikkate alınız:

Script Ayarları: Sitenize herhangi bir kod eklemeniz gerektiğinde tema dosyalarına müdahale etmenize gerek kalmadan Safirpaneldeki Script Ayarları bölümüne ilgili kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Google Analytics kodunuzu da buradan ekleyebilirsiniz.

Resim Ayarları: Sitenizde bulunan resimleri yönetebileceğiniz alandır. Burada resimler için dilerseniz öne çıkan görsel dilerseniz özel alan kullanabilirsiniz. Ayrıca resim en/boy oranını buradan ayarlayabilirsiniz.

Diğer Ayarlar: Safirpanelde bulunan diğer ayarları (iletişim sayfası, renk tercihi vs.) kendinize göre yapınız.

4.Adım: Eklentilerin Kurulması

Tema paketinde size gönderilen revslider.zip dosyasını Admin panelde Eklentiler menüsünden normal bir eklenti kurar gibi kurup etkinleştirebilirsiniz. Kurulumdan sonra dilerseniz demoda kullanılan sliderı import edip üzerinde çalışabilir ya da yeni bir slider oluşturabilirsiniz.

Demo sliderı import etmek için:
Aşağıdaki butona tıklayarak tema paketindeki Yardımcı Dosyalar/anasayfa.zip dosyasını seçiniz.

Ardından Görünüm → Bileşenler bölümüne gelerek Revolution Slider bileşenini anasayfaya ekleyiniz.

Yeni bir slider oluşturmak için:
Öncelikle aşağıdaki butona tıklayınız.

Bunun ardından slidera ait slaytları oluşturacağınız sayfa gelecektir. Burada slaytları dilediğiniz gibi oluşturup sliderı kaydediniz. Slayt oluşturma işlemlerine dair https://www.youtube.com/watch?v=ZByfu9Bg0B8 adresindeki veya Youtube üzerindeki benzer videoları inceleyebilirsiniz. İşlem sonrası Görünüm → Bileşenlere gelerek Revolution Slider bileşenini anasayfada istediğiniz yere ekleyiniz. Eğer mobil için ayrı bir slider kullanmak istiyorsanız aynı işlemleri tekrar ederek ayrı bir slider oluşturun ve yine Görünüm → Bileşenler bölümünden bu kez mobil anasayfa sidebarına Revolution Slider bileşenini ekleyiniz.

Revolution Slider Eklentisinde Bağlantı Ekleme

Sliderlarınız içindeki katmanlara bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu özellik için link vermek istediğiniz katmanı (bir metin veya buton gibi) seçin ve sağ bölümdeki Actions seçeneğine tıklayın:

Karşınıza gelen pencerede Simple Link seçeneğini seçin:

Açılan ekranda vereceğiniz linke ait bilgileri ekleyin. Buradaki en önemli alan Link URL kısmıdır. Adresi buraya yazdıktan sonra isteğe bağlı diğer ayarları da yapıp sliderı kaydedin.

NOT: Sliderın alias bilgisi anasayfa olmalıdır.

İletişim sayfasındaki formu kullanabilmek için Contact Form 7 eklentisini kurunuz. Demodaki form kodları size metin belgesi olarak verilmiştir. Tema paketinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, zorunlu olmamakla birlikte aşağıdaki eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

All in One SEO Pack Eklentisi: Daha gelişmiş SEO ayarları için bu veya benzer eklentileri kullanabilirisiniz.

WP-Postviews Eklentisi: Temanızda eklentisiz bir hit sayfa sistemi bulunmakla birlikte, eğer isterseniz daha gelişmiş olan bu eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklenti kurulu ise hit bilgileri eklentiden alınacak ve en çok okunan yazılar gibi bölümler ona göre gösterilecektir.

Cache Eklentisi: Temanızda dahili bir cache bulunmaktadır. Yüksek hitlerde bu sistem yetersiz gelirse site hızınızı arttırmak amacıyla WP Super Cache, WP Fastest Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız, sorun olmaması açısından Cache eklentisini en son kurabilirsiniz. Varolan bir siteye kurulum yapıyorsanız ve cache eklentiniz zaten varsa, tüm ayarlar bittiğinde mevcut önbelleği temizlemenizde fayda olacaktır.

Taxonomy Terms Order: Eğer resimli kategoriler bileşenini kullanıyorsanız oradaki kategorileri sıralamak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Varolan bir sitede temayı kullanacak iseniz, artık ihtiyacınız olmayan eklentileri pasif etmenizin site hızına olumlu etkisi olacaktır.

5.Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanız bileşen destekli olup, anasayfayı istediğiniz gibi oluşturabilir, farklı sayfa türlerinde farklı sidebarlar kullanabilirsiniz. Temadaki bileşen alanları:

Eğer ürünler, tekil sayfa, kategori veya sayfa sidebarlarını boş bırakırsanız, Sidebar-Genel‘e eklemiş oldunuz bileşenler gösterilecektir.

DÜZELTME: Temanın v2 versiyonu ile birlikte temaya mobil anasayfa sidebar desteği eklendi. Dilerseniz bu sidebara da bileşenler ekleyerek masaüstü anasayfasını ayrı, mobil anasayfasını ayrı oluşturabilirsiniz.

6. Adım: Gutenberg Bloklarının Kullanımı

Temanıza entegre 4 adet Gutenberg blok bulunmaktadır. Bunları Gutenberg editörde yukarıdaki isimlerle ekleyebilirsiniz. Blokları eklediğinizde sağ bölümde blok ayarları kısmında gerekli metin girişleri ve ikon seçimleri gibi ayarları yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak Wordpress’in default liste bloğunu safir özel liste biçiminde göstermek için liste bloğunun sağ taraftaki ayarlar panelinde özel liste biçimini aktif edin:

7.Adım: Dil Seçeneklerinin Ayarlanması

Eğer sitenizde birden çok dil kullanmak istiyorsanız Safirpanelde kullanmak istediğiniz dilleri tanımlamanız gerekmekte.  Safirpanel site ayarları bölümünde aşağıdaki formatta dil tanımı yaparsanız ilgili bayrak ikonları otomatik olarak çıkacaktır:

Eğer bu alanı boş bırakırsanız sitenizi tek dil kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kullanacağınız her bir dil için site.com/en veya en.site.com gibi ayrı kurulumlar yapmanız gerekmekte. Bu sayede diğer dildeki siteyi ayrıca yönetebileceksiniz. Diğer dildeki sitede admin ayarlarından site dilini o dile çevirmeniz gerekiyor. Temada İngilizce ve Almanca dili için dahili po/mo dosyaları bulunmaktadır. Diğer diller için https://poedit.net/ adresinden temin edeceğiniz PoEdit programı ile çeviri yapabilirsiniz. Bununla ilgili nette çokça döküman bulabilirsiniz.

Eğer isterseniz site dilini farklı, admin panel dilini farklı da kullanabilirsiniz. Bunun için admin panelde Ayarlar->Genel bölümünde site dilini, profil bölümünde ise admin dilini seçmeniz gerekiyor.

Ek Açıklama: Wordpress Galerisi ile Foto Galeri Oluşturma

Temanızda 2 adet galeri oluşturma seçeneği bulunmaktadır. Ek olarak Linksiz Galeri sayfa şablonuna sahip sayfalarda eklenen galerilerin linki pasif edilecektir (Referanslar sayfası gibi).  Diğer iki galeri arasındaki en önemli fark aşağıdaki listede bulunan 5.maddedir.

Herhangi bir kategorideki yazıya fotoğraf galerisi ekleyebilirsiniz. Bunun için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz:

  1. Wordpress’in yazı ekleme sayfasında iken Ortam Ekle düğmesine tıklayınız.
  2. Yükle linkine tıklayarak, fotogaleride kullanmak istediğiniz resimlerin tümünü birden bilgisayarınızdan seçiniz.
  3. Resimlerin hepsi yüklendikten sonra, aynı yerde solda bulunan Galeri Oluştur linkine tıklayınız. Bu linke tıklayınca sağ altta beliren Yeni galeri oluştur düğmesine basınız.
  4. Karşınıza gelen sayfanın sağ kısmında galeri ayarlarını göreceksiniz.
  5. Burada önemli olan nokta, Bağlantı seçeneğidir. Burada ek sayfası seçeneğini seçerseniz resimler ayrı bir sayfada sayfa numaralı olarak açılacaktır. Ortam Dosyası seçeneğini seçerseniz resimler tıklandığında Lightbox ile açılacaktır. Bunun için herhangi bir eklenti kurmanıza gerek yok.
  6. Sütunlar ve karışık sıra seçeneklerini de seçtikten sonra Galeri ekle düğmesine basarak işlemi sonlandırınız.

DÜZELTME: Temanın v2 versiyonu ile birlikte Gutenberg galeri bloğunu da kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken beyaz sayfa/hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Eğer yüklü değilse sunucu firmanızdan yüklemelerini isteyebilirsiniz. Temayı etkinleştirmeden önce “Canlı Önizleme” seçeneğini kullanarak sorun olup olmayacağını önceden görebilirsiniz.

3) Siteme nasıl video ekleyebilirim?

Sitenize video eklemenin en yaygın yolu video paylaşım sitelerinden embed kodu alarak eklemektir. Bunun yanı sıra çeşitli eklentiler ile kendi sunucunuzdan da video ekleyebilirsiniz. Video player boyutu sayfa boyutundan büyükse otomatik olarak küçültülecektir.

4) Anasayfada Slider neden görünmüyor?

Eklediğiniz sliderın “alias” değerinde anasayfa yazdığına emin olunuz.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz. Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa müşteri panelinizdeki teknik destek kısmından bize ulaşabilirsiniz.