Safir Tema

Safirmobil Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu kılavuzda Safirmobil Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1. Adım: Tema ve Eklenti Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kullanabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

2. Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 1 adet menü desteğine sahiptir. Bu menüyü düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin.

Açılır/İkonlu Menü Nasıl Oluşturulur?

Temanızın ana menüsü açılır menü desteklidir. Ana menü ayrıca ikon desteklidir. Bu menüye ikonlu elemanlar ekleyebilmek için Menüler sayfasında iken, ekranın sağ üstünde bulunan Ekran Tercihleri butonuna tıklayarak CSS Sınıfları seçeneğini etkin hale getirin. Daha sonra hangi elemanda hangi ikon görünsün istiyorsanız bunu CSS Sınıfları bölümüne yazınız:

Menüde kullanabileceğiniz ikon class’ları şunlardır:

3. Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanızın anasayfası bileşen desteklidir. Bu sayede Görünüm->Bileşenler bölümünden mobil sitenizin sidebar alanına temanızla gelen özel bileşenleri veya wordpress’in varsayılan bileşenlerini ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken beyaz sayfa/hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Eğer yüklü değilse sunucu firmanızdan yüklemelerini isteyebilirsiniz.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz. Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa müşteri panelinizdeki teknik destek kısmından bize ulaşabilirsiniz.