Safir Tema

Safir Rehber Wordpress Teması Yardım Dökümanı

Bu klavuzda Safir Rehber Wordpress temasını kullanırken karşılaşabileceğiniz muhtemel durumlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Aşağıdaki adımları takip ederek, temanızı demodaki hale getirebileceksiniz.

1.Adım: Tema Kurulumu

Temanızı normal bir Wordpress temasını kurar gibi kurabilirsiniz. Kurulumda özel olarak ekstra bir ayar yoktur. Fakat temayı kullanabilmek için sunucunuzda PHP versiyonu en az 7.3 olmalı ve Ioncube son versiyon yüklü olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sunucunuzla iletişime geçip, bu ayarları kolayca yaptırabilirsiniz.

Otomatik Demo İçerik Kurulumu

Eğer yeni bir Wordpress kurulumu yapmış ve sitenizi birebir demodaki hale getirmek istiyorsanız temada dahili olarak gelen “Tek Tıkla Demo Kurulumu” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

DİKKAT: Bu işlem sonrası tüm yazı, sayfa ve diğer tüm ayar/içerikleriniz silinecektir.

Bu işlemi yapabilmek için admin panelde bulunan Safirpanel → Safir Demo İçerik menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen açıklamaları okuyarak butona tıklayın. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu işlem birkaç dakika içinde bitecektir. İşlem sırasında sayfayı kapatmayınız.

2.Adım: Menülerin Ayarlanması

Temanız 4 adet menü desteğine sahiptir. Bunlar; üst menü, ana menü, mobil menü ve alt menü olarak sıralanır. Eğer mobil menü oluşturmazsanız ana menü hem masaüstü hem de mobilde kullanılır.

Bu menüleri düzenlemek için Wordpress admin panelinde Görünüm menüsü altında bulunan Menüler seçeneğini seçin.

İlk kurulumda bu menüler sizin için otomatik olarak oluşturulacaktır. Sizin yapmanız gereken her bir menüde görmek istediğiniz elemanları eklemek olacak.

Ayrıca tüm menü alanları ikon desteklidir. Menü düzenleme sayfasında ikon seçimi alanından kolayca ikonlarınızı seçebilirsiniz. Dilerseniz öntanımlı ikonlara ek olarak kendi ikonlarınızı da sisteme ekleyebilirsiniz. Bunun için tema klasöründe yer alan icons klasöründeki bilgi dosyasına göz atabilirsiniz.

3. Adım: Safirpanel Ayarlarının Yapılması

Safirpaneldeki ilgili açıklamalara ek olarak aşağıdaki püf noktalarını da dikkate alınız:

Script Ayarları: Sitenize herhangi bir kod eklemeniz gerektiğinde tema dosyalarına müdahale etmenize gerek kalmadan Safirpaneldeki Script Ayarları bölümüne ilgili kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Google Analytics kodunuzu da buradan ekleyebilirsiniz.

Resim Ayarları: Sitenizde bulunan resimleri yönetebileceğiniz alandır. Burada resimler için dilerseniz öne çıkan görsel dilerseniz özel alan kullanabilirsiniz. Ayrıca resim en/boy oranını buradan ayarlayabilirsiniz.

Kategori Ayarları: Temadaki ilgili fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için kategori eşleştirmelerini buradan yapınız.

Üye Profil Ayarları: Üye Profil alanı ile ilgili sayfa seçimlerini buradan yapınız. Bu sayfalar temayı ilk yüklediğinizde sizin için otomatik olarak oluşturlacak ve safirpanelde seçili hale gelecektir.

Diğer Ayarlar: Safirpanelde bulunan diğer ayarları (reklam ayarları, renk tercihi vs.) kendinize göre yapınız.

4.Adım: Eklentilerin Kurulması

Safir Rehber Wordpress Teması belirli bir eklentiyi zorunlu olarak yüklemenizi gerektirmez. Bununla birlikte aşağıdaki eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

All in One SEO Pack Eklentisi: Daha gelişmiş SEO ayarları için bu veya benzer eklentileri kullanabilirisiniz.

WP-Postviews Eklentisi: Temanızda eklentisiz bir hit sayfa sistemi bulunmakla birlikte, eğer isterseniz daha gelişmiş olan bu eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklenti kurulu ise hit bilgileri eklentiden alınacak ve en çok okunan yazılar gibi bölümler ona göre gösterilecektir.

Cache Eklentisi: Temanızda dahili bir cache bulunmaktadır. Yüksek hitlerde bu sistem yetersiz gelirse site hızınızı arttırmak amacıyla WP Super Cache, WP Fastest Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız, sorun olmaması açısından Cache eklentisini en son kurabilirsiniz. Varolan bir siteye kurulum yapıyorsanız ve cache eklentiniz zaten varsa, tüm ayarlar bittiğinde mevcut önbelleği temizlemenizde fayda olacaktır.

Varolan bir sitede temayı kullanacak iseniz, artık ihtiyacınız olmayan eklentileri pasif etmenizin site hızına olumlu etkisi olacaktır.

5.Adım: Bileşenlerin Ayarlanması

Temanız bileşen destekli olup, anasayfayı istediğiniz gibi oluşturabilir, farklı sayfa türlerinde farklı sidebarlar kullanabilirsiniz. Temadaki bileşen alanları:

Eğer diğer sidebar alanlarını boş bırakırsanız, Sidebar-Genel‘e eklemiş oldunuz bileşenler gösterilecektir. Örneğin Sidebar – Foto Galeri’nin içi boş ise foto galerilerde Sidebar-Genel sidebarı gösterilecektir.

6.Adım: İçerik Ekleme

Temanızda normal haberleri standart wp admin panelden nasıl ekliyorsanız o şekilde ekleyeceksiniz. Ek olarak eğer bir firma ekliyorsanız yazı ekleme sayfasındaki en alt bölüme firmaya ait bilgileri de girmelisiniz.

7.Adım: Gold Üye Ayarlama

Sitenizdeki üye kullanıcılardan gold firmalar kategorisine yazı ekleyebilecekleri üye editleme sayfasından seçebilirsiniz:

Bu seçeneğin aktif olduğu kullanıcılar gold kategorisine içerik ekleyebileceklerdir. Ayrıca Premium Üyelik sayfasında kullanıcının gold üye olup olmadığı bilgisi de yer alacaktır. Premium üyelik sayfasında üyeleriniz için ödeme bilgileri, ödeme bildirim formu gibi bölümlere yer verebilirsiniz. Bu sistemi kullanmayacaksanız safirpanel ayarlarından bu sayfayı pasif edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Olası Sorunlara Çözümler:

1) Sitemin hızı ve SEO puanı neden düşük?

Site hız ve SEO puanınız olması gerekenden düşükse, kullandığınız eklentiler skorları negatif etkiliyor olabilir. Lüzumsuz olan bütün eklentileri pasif hale getirin.

2) Temayı etkinleştirirken hata verdi?

Temayı kullanabilmeniz için sunucunuzda Ioncube bileşeni yüklü olmalıdır ve PHP versiyonu en az 7.3 olmalıdır. Temayı etkinleştirmeden önce “Canlı Önizleme” seçeneğini kullanarak sorun olup olmayacağını önceden görebilirsiniz.

Not: Bu dökümanda bahsedilmeyen konular için öncelikle Safirpanel’deki ayarları kontrol ediniz. Yine de tema ile ilgili halledemediğiniz bir sorun olursa aşağıdaki mail adreslerinden destek alabilirsiniz.