Safir Tema

Google MAPS Api Güncellemesi

Google yakın zamanda bir Maps Api güncellemesine gitti ve Maps kullanımı belirli şartlar altında ücretli hale getirdi. Bu durumda sitelerinizde çıkan Google Maps haritaları bir uyarı vererek doğru bir biçimde açılmayabiliyor.

Google MAPS Api Güncellemesi

Google yakın zamanda bir Maps Api güncellemesine gitti ve Maps kullanımı belirli şartlar altında ücretli hale getirdi. Bu durumda sitelerinizde çıkan Google Maps haritaları bir uyarı vererek doğru bir biçimde açılmayabiliyor. Bazı temalarımızda kullanılan bu api sistemi yeni düzenleme sonrası değişmiştir. Bu durumdan 3 temamız etkilenmektedir:

 1. Atlas Wordpress Teması
 2. Pusula Wordpress Teması
 3. Safir Rehber Wordpress Teması

Eğer bu 3 temadan birini kullanıyorsanız sitenizde bazı düzenlemeler gerekebilir. Bu yazının tamamını okuyarak yapmanız gereken bir işlem olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Sitemde Değişiklik Yapmam Gerekiyor mu?

Öncelikle yukarıdaki 3 tema dışında bir tema kullanıyorsanız herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmuyor. Ek olarak bu 3 temadan birini kullanıyorsanız bile eğer temanın harita gösteren ilgili bölümlerini kullanmıyorsanız yine bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Örneğin rehber temasında firma rehberi özelliğini kullanmıyorsanız veya Atlas ya da Pusula temasında harita kullanmıyorsanız herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Diğer durumlarda ise yazının devamında bahsedilecek değişiklikleri yapmanız gerekecektir.

Düzenleme için önümüze 2 yöntem çıkmaktadır:

 1. Yeni bir API key alarak siteye uygulamak (ücretli yöntem).
 2. API sisteminden vazgeçip embed iframe sistemine geçmek (ücretsiz yöntem).

1. Yöntem: Yeni bir API key alarak siteye uygulamak

Bu yöntemde Google’ın getirdiği yeni sistemde bir api key alarak sitenizde uygulayacaksınız, ancak bazı durumlarda ücret ödemeniz gerekebilir. Detaylar için https://console.cloud.google.com/google/maps-apis adresini kontrol edebilirsiniz.

Temalarımız ücretsiz olan 2. yönteme göre güncellenmiştir ancak yine de 1. yöntemi tercih ederseniz yapmanız gereken işlemler şunlardır:

 1. Öncelikle olası hatalara karşı tema klasörünü yedekleyin.
 2. Google Console üzerinden yeni api keyinizi alın.
 3. Atlas ve Pusula teması için yeni api keyinizi widgets/contactWidget.php ve pages/page-contact.php dosyalarında yer alan AIzaSyD8PB2fnbgSHrW95WllK55wXR2eNv99GcU ifadesi ile değiştirin.
 4. Rehber teması için yeni api keyinizi single-firma.php, settings.php, profile/page-firma-add.php ve profile/page-firma-add.php dosyalarında yer alan AIzaSyD8PB2fnbgSHrW95WllK55wXR2eNv99GcU ifadesi ile değiştirin.

2. Yöntem: API sisteminden vazgeçip embed iframe sistemine geçmek

Yukarıda ismi verilen 3 temamız ve yeni temalarımızda artık bu sistem kullanılacaktır. Bu yöntemde Google Maps üzerinden alınacak düz bir iframe kodu kullanılacaktır. Sistemin avantajı ücret ödemek gerekmemesi, dezavantajı ise harita üzerinde bazı işlemleri yapamamamız. Örneğin bu sistemde harita üzerinde marker adı verilen işaretleyicileri kullanamıyoruz, ancak firmanızı Google Maps üzerinde kaydederek benzer bir görünüm elde edebilirsiniz, mevcut görünümleri demolar üzerinden inceleyebilirsiniz. Bu yöntem için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

 1. Öncelikle olası hatalara karşı tema klasörünü yedekleyin.
 2. Düzenlenecek tema için müşteri panelinizden güncel tema dosyasını indirin.
 3. Atlas ve Pusula teması için şu dosyaları mevcut dosyalarınız ile FTP üzerinden değiştirin:
  • widgets/contactWidget.php
  • lib/safirtema/options.php
  • pages/page-contact.php
  • scripts/scripts.js
  • style.php
 4. Rehber teması için şu dosyaları mevcut dosyalarınız ile FTP üzerinden değiştirin:
  • profile/page-firma-add.php
  • profile/page-firma-edit.php
  • settings.php
  • single-firma.php
 5. Atlas ve Pusula teması için işlem sonrası Safirpanele gelerek iletişim ayarlarına yeni iframe kodunuzu ekleyin.
 6. Rehber teması için maalesef daha önce eklenen tüm firmaları düzenleme modunda açıp yeni iframe kodlarını eklemeniz gerekecek. Eğer bu çok önemli bir sorun ise 1. yöntemi düşünebilirsiniz.

Eğer FTP üzerinden yüklediğiniz yeni dosyalar üzerinde daha önce düzenleme yaptıysanız değişikliklerin kaybolmaması adına, yeni dosyalarda da gerekli değişiklikleri yapmanız gerekebilir. İlk adımda yedek alınan dosyaları kullanabilirsiniz.

Herhangi bir konuda destek almak için Müşteri Panelinizi kullanabilirsiniz, iyi çalışmalar.