Safir Tema

PHPMyAdmin Üzerinden Wordpress Admin Şifresi Değiştirme

Wordpress’te admin kullanıcısının şifresini doğrudan veritabanı üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu yazıda PHPMyAdmin üzerinden wordpress admin şifresinin nasıl değiştirileceği anlatılacaktır.

PHPMyAdmin Üzerinden Wordpress Admin Şifresi Değiştirme

Eğer Wordpress admin şifrenizi unuttuysanız normalde giriş ekranındaki Şifremi Unuttum linki ile mail adresinize bir şifre değiştirme maili alabilirsiniz. Ancak mailde de problem varsa doğrudan veritabanı üzerinden mevcut bir kullanıcının giriş şifresini değiştirebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Veritabanı üzerinde yapacağınız herhangi bir işlem öncesi veri kaybı olmaması adına mutlaka önce yedek almanızı tavsiye ederiz.

1. Adım: Veritabanı Adını Öğrenme

Öncelikle üzerinde işlem yapacağımız veritabanının adını öğrenmemiz gerekiyor. Sunucunuzda sadece 1 veritabanı varsa bu adımı geçebilirsiniz. Ancak birden çok veritabanı varsa olası bir yanlış işlem yapmamak adına üzerinde işlem yapacağımız veritabanı adını öğrenmeliyiz.

Bunun için FTP veya host paneline ait dosya yöneticisi üzerinden site ana dizininde bulunan wp-config.php isimli dosyayı açınız. İlgili dosyada arama yaparak DB_NAME ifadesini bulunuz. Şuna benzer bir satıra ulaşmanız lazım:

define(‘DB_NAME’, ‘sistem_wp’);

Buradan veritabanımızın adının sistem_wp olduğunu öğreniyoruz.

2. Adım: Veritabanına Bağlanma

Üzerinde çalışacağımız bu veritabanı için Cpanel, Plesk veya benzeri hangi host panelini kullanıyorsanız oradan PhpMyAdmin ekranını açınız ve ilgili veritabanını tıklayınız.

Bu veritabanında kullanıcı şifresi değiştirmek için wp_users veya xyz_users (Tablo önekiniz wp_ dışında bir metinse) tablosuna tıklayın. Karşınıza şu şekilde bir ekran gelmeli:

3. Adım: Şifre Alanını Güncelleme

Bu ekranda Edit butonuna basarak devam ediyoruz. Şu ekrana benzer bir ekranla karşılaşmalısınız:

İşaretli kısım mevcut şifrenizin MD5 şifreleme tekniği ile şifrelenmiş hali. Buraya yeni şifrenizi yazarak hemen solundaki açılır liste kutusundan MD5 seçeneğini seçmelisiniz:

Ardından sağ alttaki Go butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Artık wp-admin ekranından yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

,