Safir Tema
2024 Kurban Bayramı Kampanyası!
Kampanya Bitimine Kalan Süre: 10 gün, 13 saat, 48 dakika

Wordpress’te SMTP ile Mail Ayarlarını Yapmak

Bu yazıda WP Mail SMTP eklentisi aracılığıyla siteniz üzerinde iletişim fonksiyonlarını nasıl sorunsuz çalıştırabileceğinizden bahsedilecektir.

Wordpress’te SMTP ile Mail Ayarlarını Yapmak

Wordpress site türünüz ne olursa olsun genellikle insanların size ulaşabilmeleri için bir iletişim formu eklentisi ile sitenize bir iletişim formu eklersiniz. Fakat çoğu durumda bu iletişim formu doldurulup gönderildiğinde bir hata mesajı görürsünüz. Bunun sebebi Wordpress’in mailleri PHP’nin varsayılan mail() fonksiyonu ile göndermek istemesi ve sunucularda güvenlik amaçlı olarak bu fonksiyonun pasif edilmesidir.

Aslında sorun sadece iletişim formlarının çalışmaması değil, sitede mail gönderilmesi gerektiren hiç bir şeyin çalışmaması. Örneğin Şifremi Unuttum linki ile kullanıcıya giriş bilgilerinin gönderilmesi veya yeni bir üyelikte site adminine bilgi maili gitmesi gibi.

Bu sorunu aşmanın bir yolu sunucu üzerinde gerekli yetkilere sahip bir mail hesabı üzerinden mail göndermek olacaktır. Bu kullanılan teknolojinin ismi SMTP‘dir, yani Simple Mail Transfer Protocol. İşte Wordpress SMTP eklentileri bu aşamada devrede girerek sorunu çözüyorlar. Bu yazımızda aslında SMTP’den çok daha fazlasını sunan WP Mail SMTP eklentisinden bahsedeceğiz.

Admin panelinizde Eklentiler bölümünden WP Mail SMTP eklentisini aratıp bularak kurun ve aktif edin. Eklentinin ilk sekmesinde maillerde yer alacak gönderici adı vs gibi basit ayarların altında maillerin hangi servisle gönderileceğini seçeceksiniz:

Görüleceği üzere çok fazla servis üzerinden mail gönderimi yapılabilmekte, ancak bu yazıda ekran görüntüsünde de seçili olarak gelen Other SMTP seçeneği anlatılacaktır.

Other SMTP seçeneğini seçtiğinizde alt bölümde mail bilgilerini gireceğiniz bir alan çıkacak. Bu bilgileri doldurmadan önce hosting panelinizde site uzantılı bir mail hesabı oluşturmanız gerekiyor. Ardından o mail adresine ait bilgileri girebilirsiniz:

Burada önemli noktalarda bir tanesi port bilgisi. Her sunucu firma mailleri farklı bir porttan gönderebilir, buradaki bilgiyi sunucu firmanızın varsa daha önce oluşturduğu bilgi sayfasından veya ticket ile doğrudan öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri girip kaydettikten sonra herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için sayfanızdaki iletişim formunu doldurup gönderebilir veya eklentinin Email Test özelliğinden faydalanabiliriz.

Eklentinin ilk menüsünde yer alan Email Test sekmesine tıklayın ve test mailinin geleceği kendi mail adresinizi kutucuğa ekleyin.

Send Email butonuna bastığınızda size olumlu veya olumsuz bir mesaj iletilecektir. Eğer ayarları doğru yaptıysanız mailiniz yerine ulaşacaktır. Aksi durumda bilgilerden birini yanlış girmiş olabilirsiniz, bu durumda bilgileri gözden geçirip tekrar test edebilirsiniz.

, ,